כיצד לבחור שמאי מקרקעין?

נדרשים לשירותי שמאות מקרקעין ומחפשים אחר שמאי מקרקעין מוסמך ומקצועי? בשורות הבאות תוכלו למצוא את כל הפרמטרים אותם מומלץ לבדוק במסגרת הליכי בחירת שמאי מקרקעין. 

מספר מילים על שמאות מקרקעין 

שמאות מקרקעין הינו תחום מקצועי בענף הנדל"ן והשמאות במסגרתו מתבצעים הליכי הערכת שווי של נכסי מקרקעין שונים. הערכת שווי זו נדרשת בין היתר במקרים בהם משקיע מסוים מעוניין לרכוש נכס נדל"ן כזה או אחר והוא מבקש להיעזר בחוות דעת שמאית לצורך הערכת שווי מדויק של הנכס בהתאם לנתוניו ולעוד מגוון רחב של צרכי מכירה, קניה או תכנון והקמת מבנים בתחום הנדל"ן למגורים והנדל"ן המסחרי. חוק התכנון והבניה המונהג בישראל מקנה לשמאי מקרקעין חמישה תפקידים עיקריים:

  1. עריכת שומות היטלי השבחה
  2. עריכת תשלומי טבלאות איזון
  3. עריכת שומה לפיצוי בגין הפקעות
  4. אומדן כפל שווי בגין חריגות בנייה
  5. פיצויים בגין ליקוי תכנון

פרמטרים מקצועיים לבחירת שמאי מקרקעין

במידה וגם אתם נדרשים לשירותי שמאות מקרקעין, אנו ממליצים לבחור את שמאי המקרקעין בהתאם לכל אחד מהפרמטרים המקצועיים הבאים:

  1. ניסיון מקצועי- בדקו מהו הניסיון המקצועי העומד לרשות השמאי בענף המקרקעין והנדל"ן
  2. היקף שירותים והתמחות בתחום הרלוונטי עבורכם- שמאי מקרקעין מקצועי מאפשר לכם ליהנות ממגוון רחב של שירותים מקצועיים המיועדים למטרות הערכות שווי שונות בענף הנדל"ן. יחד עם זאת, אנו ממליצים לכם לבדוק את התמחותו המקצועית בתחום הרלוונטי לכם בין אם מדובר בהערכת נכסי מקרקעין לפי תקני החשבונאות הבינלאומיים ובין אם מדובר במתן שירות לצורך הפחתת היטלי השבחה.
  3. ידע כלכלי מעמיק- בדקו מהו הידע הכלכלי העומד לרשות השמאי והם הוא מתמחה בין היתר במתן שירותי ייעוץ כלכלי לבדיקת כדאיות בענף הנדל"ן. במקרים מסוימים, שמאי מקרקעין מקצועי יוכל לסייע ולייעץ לכם גם בתכנון מסלולי משכנתא לצורך רכישת הנכס.
  4. מומחה מטעם בתי המשפט- שירותיו של שמאי המקרקעין מיועדים בין היתר לצרכי הצגת טיעונים בבית המשפט ולכן חשוב לבדוק האם השמאי שאת שירותיו אתם עתידים לשכור עוסק ומתמחה גם במתן חוות דעת לנושאים שונים כגון: חוות דעת בגין ירידת ערך מקרקעין, חוות דעת וייעוץ לקבוצות רכישה ומתן חוות דעת מומחה מטעם בית המשפט.

לסיכום, הדרישה להערכת שווי מדויקת של נכסי נדל"ן ומקרקעין, מחייבת אתכם לשכור את שירותיו של איש מקצוע מנוסה ובעל התמחות רב תחומית בענף שמאות מקרקעין.