מה משפיע על ערך דירה?

יש מספר של גורמים המשפיעים על ערך דירה או שטח. אך צריך לקחת בחשבון שרק אחד מהם לא מספיק כדי להיות בטוחים שערך הדירה יהיה גבוה ויישאר גבוה או אף יגדל יותר ולכן צריך להסתכל על התמונה הכוללת. הנה לפניכם כמה גורמים שמשפיעים על ערך דירה ועל ההשפעה שלהם בעליית הערך.

היצע וביקוש

כמו בכל תחום, ברגע שיש לך יותר אנשים שמעוניינים לרכוש את דירות כמו שלך, אך אין מספיק מוכרים שמציעים זאת, כך יהיה לך יותר קל למכור את הדירה ולהציע מחירים גבוהים יותר. בנוסף לכך, אם קהל הרוכשים שמעוניינים לקנות דירה הוא בעל הכנסה גבוהה יותר, כך ערך הדירה גם כן עולה כי הפוטנציאל למכירה גבוה יותר.

מיקום ונגישות

מיקום הוא דבר מאוד חשוב כשמדובר על דירות. אנשים רוצים להיות קרובים לעבודה, למרכזי קניות ואזורי תרבות ובילוי אך בו בזמן הם רוצים מקום שקט וטוב לגידול משפחה. ישנם מקומות בארץ שמאפשרים לעשות זאת בקלות. לצורך הדוגמא, דירות ברעננה מבוקשות בדיוק בשל סיבות אלו וצריך לדעת למצוא את הנכסים הנכונים כדי שערך הדירה יהיה משתלם וכדי שהרוכשים יהיו מרוצים מהנכסים שאותם הם קונים. לא צריך להסתכל על זה רק מבחינת נדל"ן להשקעה אלא גם לרוכש עתידי שירצה לקנות את הנכס למגורים או לעסקים.

צריך למצוא מקום שאפשר להגיע אליו בקלות למקומות החשובים בארץ, שיהיו כבישים סלולים אליו, ללא פקקים וללא בעיות תחבורה אך מצד שני שיאפשר אורח חיים נעים באווירה טובה.

סביבה טובה

כשמדובר על דירות למכירה חשוב מאוד לקחת את הצרכים של הקונים העתידיים. אם אתם קונים דירה להשקעה למטרת מכירה ואתם יודעים שהקונים האידיאלים הם בעלי משפחות, צריך לבדוק טוב טוב את האזור שאתם קונים בו את הדירה. האם יש בתי ספר טובים באזור? האם יש מספיק גני ילדים או מקומות ידידותיים למשפחות צעירות? האם יש גני שעשועים ומקומות בהם ילדים יכולים לבלות אחר הצהריים ועוד... כשאדם קונה דירה למשפחה שלו זה אחד הדברים החשובים הראשונים שהוא בודק, במודע ובלא מודע. כבר בדרך ברכב כשהוא נוסע לראות את הדירה הוא בוחן את הסביבה וכיול לשים לב לפרטים קטנים אך מאוד משמעותיים.

גודל, איכות וסוג הנכס

כמובן, הדברים שמשפיעים על הנכס בצורה הברורה ביותר הם למעשה פרטי הנכס. דירה גדולה של 5-7 חדרים תעלה יותר מדירה קטנה של 2-3 חדרים גם אם שתיהן בנויות בצורה טובה ומעוצבות לעילא ולעילא. גודל הנכס (מ"ר) וסוג הנכס – וילה, דירת גן, דירה בבניין קומות, עם מרפסת או בלי, עם מעלית או בלי, קומה ודברים נוספים שכלולים כמו חניה, מחסן ועוד הם גורמים נוספים שמשפיעים על מחיר.