בודקים את הנכס לפני שרוכשים

רכישת נכס היא אחת החלטות והרכישות החשובות ביותר, שיעשה כל אדם בישראל ובעולם כולו. הסיבה לכך נעוצה במספר אלמנטים ובשורות הבאות נדון מעט בחשיבות התפקיד של שמאי מקרקעין ומה הוא יכול לעשות עבורכם. אם אתם עתידים לרכוש נכס בקרוב, מתעניינים בעולם הנדל"ן על הצד השמאות שבו או נכוויתם בעבר, הגעתם למאמר הנכון. הצטרפו אלינו לקריאה מהנה על עולם השמאות מקרקעין.

עולם שמאות המקרקעין בקצרה

כאשר אנשים שומעים את המילה "שמאי", המחשבה הראשונה שעולה בראשם היא תאונת דרכים או חברת הביטוח שלהם. עולם השמאות נחלק להמון קטגוריות וישנם לא מעט סוגי שמאים. השמאות בה נעסוק כאן היא שמאות הנדל"ן ושירותי שמאי המקרקעין הם בין היתר:

  • בדיקות כדאיות לנכסים או פרויקטים נדל"נים – הערכת שווי המשתנה מפיסת נדל"ן אחת לאחרת. כאשר מדובר בבית או דירה, כל דבר בבית עתיד להטות את שווי הנכס, לצורך הדוגמא נדבר על דירה ממוצעת בת 3 חדרים – במידה והדירה חדשה ונמצאת במיקום יוקרתי, הרי שהיא תהייה שווה יותר מדירה דומה לה באזור אחר. על אותו משקל במידה ומדובר בדירה ישנה בת 3 חדרים אותה שדרגו ובצעו בה גם חידוש של ריצוף לבית, ניתן להעריך ביותר מאשר דירה דומה לה באותו הבניין בה הריצוף לא חודש.
  • בדיקות רגישות לפרויקטים העומדים לצאת לדרך – בדיקה מקיפה של כל הקשור בפרויקט כולל הבדיקות מול הרשויות.
  • היטלי השבחה ותשלומי מנהל – כאשר מבצעים בדיקת שמאות ניתן להפחית את היטלי ההשבחה ותשלומי המנהל (דמי היתר, דמי הסכמה ודמי חכירה) במידה ואכן הבדיקה תמצא כי הנכס עומד בקריטריונים להפחתה.
  • קבוצות רכישה – כאשר מתארגנות קבוצות רכישה, מדובר לרוב בבניינים או פרויקטים גדולים. במקרים כאלו מומלץ מאוד לבצע בדיקת שמאות ולהיעזר בחוות הדעת על מנת להגיע להחלטות הנכונות ביותר.
  • התחדשות עירונית – בשנים האחרונות ובעיקר בשנתיים האחרונות, ישנה תנופה גדולה בתחום פרויקטים בהתחדשות עירונית. שמאי מקרקעין יוכל להושיט עזרה בתחום זה ולבצע ניתוח מלא לפרויקט התחדשות עירונית, הן עבור היזמים והן עבור הדיירים.
  • ירידת ערך – במידה והנכס שלכם עומד לעבור ירידת ערך או שאתם חושבים שעליו לרדת בערכו, יש להסתייע בשמאי מקרקעין שיוכל לעבור ולהעניק חוות דעת מלאה על פי סעיף 197 לחוק התכנון והבנייה.
  • חוות דעת מומחה – לא פעם בתי המשפט קובעים כי על התובע או הנתבע, לספק חוות דעת מומחה והאדם הנכון עבור ביצוע חוות דעת זו הינו שמאי המקרקעין.

לסיכום, לשמאי המקרקעין תפקידים רבים, הכירו אותם ולמדו מתי עליכם להסתייע בשמאי.