חשיבותו של ייעוץ לפני קנייה או מכירה של משקים

החל משנות התשעים, אנחנו יכולים לראות לא מעט בעלי משקים במושבים שונים ברחבי הארץ, אשר מבקשים למכור אותם לכל המרבה במחיר. בדרך כלל הם מוכרים אותם לזוגות צעירים שמחליטים לעבור ולהתגורר חוץ לעיר או למבוגרים שמבקשים ויכולים להחזיק בית במושב, לצד בית בעיר.

ההחלטה למכור את המשק היא לא פשוטה. עבור רבים מדובר על מפעל חיים שהם נאלצים למכור, עם זה בגלל שהם אינם יכולים עוד לעבוד במשק ואין מי שימשיך את דרכם, ועם זה בגלל שהמשק לא מפרנס אותם כמו בעבר והם זקוקים לכסף. על כן הם נדרשים למכור אותו בתקווה שיוכלו להפיק מהמכירה תועלת כלכלית. זו הסיבה שנכון עבורם להתייעץ עם מומחים בתחום לפני שהם מוכרים את המשק, כמו שנכון עבור הרוכשים, להתייעץ עם מומחים לפני רכישתו.

ניתן למצוא לא מעט משקים למכירה ברחבי ישראל, ולכן לתהליך הייעוץ יש חשיבות גדולה. מצד המוכרים, הרי שהם לא רוצים למצוא את עצמם מתמודדים עם מצב לפיו הם לא מצליחים למכור את המשק שלהם בגלל שההצעה שלהם איננה מתאימה לשוק.

מצד הרוכשים זה הפוך, אם יש הרבה משקים למכירה בישראל הרי שהם צריכים לדעת כיצד לרכוש את המשק הטוב ביותר עבורם. לכן נכון שיבצעו את הבדיקה וכך יוכלו למצוא את המשק הטוב ביותר עבורם, הן מבחינת מיקום, גודל, וכן תנאי רכישה ובפרט עלויות.

מה עושים יועצים עבור משקים למכירה

כאמור, לא פעם נעשה שימוש ביועצים בעסקאות של משקים למכירה, הן מצד המוכרים והן מצד הרוכשים.

תפקיד היועצים הוא לבחון את המשק מהיבטים שונים ולהציע לכל אחד מהצדדים, איתם הם עובדים, את הפתרון הטוב, למכירה או לרכישה.

נניח והיועצים עובדים עם המוכרים, הרי שיש מספר פרמטרים שהם ייבחנו. יש את הפרמטרים הבסיסיים, כגון, שטח המשק, מה ניתן לגדל בו, תנאי האדמה, דברים שמהווים בסיס לקביעת המחיר עבור מכירתו. מעבר לכך, היועצים יבחנו בכמה כסף נמכרו משקים בסביבה הקרובה, עם זה במושב ועם זה במושבים מקבילים, הם ייבחנו את שאלת המיסוי על המשקים, ודרכים שונות כיצד למקסם את הרווח מצד המוכרים. לשם כך הם יצטרכו לאסוף כמה שיותר מידע על המשק ועל משקים למכירה שנמצאים בסביבת האזור.

אם היועצים עובדים עם הרוכשים, אז שוב, יש את הפרמטרים הבסיסיים של המשק, בשביל לדעת האם המחיר משתלם, לאחר מכן יש את שאלת הזכויות על הקרקע, של מי שהן ומה ניתן לעשות איתן, יש את השאלה, מה ניתן לעשות עם הקרקע, מה המדינה והיישוב מאפשרים לעשות איתה, יש את השאלה בכמה בדיוק נמכרו משקים אחרים באזור, ויש את השאלה האחרונה, האם בכלל משתלם לרכוש משק חקלאי באזור זה, האם הוא יניב רווחים לטווח הארוך.