מהו ביטוח משכנתא ולמה אתם צריכים אותו

 

אחד הרגעים המשמעותיים ביותר בחיי זוג, זה הרגע בו הם לוקחים משכנתא לרכישת דירה. זה רגע משמעותי מאחר וזה אומר שהם הופכים להיות בעלי נכס משלהם, לא עוד מגורים אצל ההורים, לא עוד שכירות, מעכשיו יש להם נכס משלהם, נכס שהם יכולים לקרוא לו בית. הם עבדו בשבילו קשה ועכשיו הם יכולים ליהנות ממנו. ,

לקיחת משכנתא היא לא דבר פשוט כידוע, עוד לפני שמגיעים לשלב התשלומים החודשיים אשר ילוו אותנו במשך שנים רבות, הרי שיש את כל העניין הבירוקראטי, הפרוצדוראלי. פגישות עם יועצים, לבטים לגבי המסלולים, הצגת מסמכים אשר מוכיחים שאנחנו אכן זכאים לקבל משכנתא, חתימות על מסמכים, התחייבויות ומה לא. אחד השלבים בתהליך לנטילת משכנתא, הוא השלב בו אנחנו סוגרים על ביטוח משכנתא.

ביטוח משכנתא הוא חלק בלתי נפרד מהתהליך של נטילת משכנתא, ולא ניתן להפריד בין השניים. חלק זה יכול להתבצע כפי שנראה מיד, בשני אופנים, הוא דרך נטילת ביטוח משכנתא מהבנק או דרך חברת הביטוח שלנו. בהמשך נבין את ההבדל בין השניים ומה עדיף לנו

מה זה ביטוח משכנתא

לפני הכל, חשוב לדעת מה זה בכלל ביטוח משכנתא ולמה אנחנו צריכים אותו. ביטוח משכנתא מורכב משני חלקים, ביטוח חיים וביטוח מבנה.

ביטוח חיים נמצא בתוך ביטוח משכנתא, מאחר ואנחנו נוטלים הלוואה מאוד גדולה, מהגדולות שניקח בחיינו, הרי שהבנק רוצה להיות בטוח שאנחנו נוכל להחזיר אותו, או לפחות שהוא יוכל לקבל את כספו בחזרה.

הדרך שהבנק מבטיח זאת היא באמצעות ביטוח זה. אנחנו משלמים כל חודש ביטוח משכנתא, ואם חס וחלילה קורה לנו משהו ואנחנו לא יכולים לעמוד בתנאי המשכנתא, אז חברת הביטוח תשלם לבנק את הסכום שנותר. אם יישאר כסף בתוכנית, אז המוטבים שלנו יקבלו אותם.

בצורה כזו מבטיח הבנק שהוא לא ייפגע מאי תשלום המשכנתא, חשוב לומר שהבנק הוא הראשון שיקבל את הכספים, עוד לפני המוטבים בפוליסה וכן לפנינו.

ביטוח משכנתא נקבע בצורה שונה לכל מבוטח, על פי גילו, מצבו הבריאותי, עיסוקו וסוג המשכנתא שלו.

החלק השני של ביטוח משכנתא הוא ביטוח מבנה. חלק זה הוא משמעותי מאחר ואם חס וחלילה נגרם נזק למבנה כתוצאה מאסון טבע, שריפות, הצתות, תקלות בתשתיות ועוד, הרי שיש צורך שהמבנה יהיה מבוטח, הן בשביל שאנחנו נוכל ליהנות ממנו והן בשביל שהבנק יוכל לקבל אותו שלם, במידה ואנחנו לא נעמוד בתנאי המשכנתא. לכן עושים ביטוח מבנה למשכנתא, על פי הערך שלה. למרות שאנחנו יכולים להגדיל את הביטוח באופן כזה שהוא יכסה את המחיר השלם שלה.

כאמור, ביטוח משכנתא יכול להתבצע על ידי חברת ביטוח חיצונית, על פי בחירה שלנו אך גם על ידי חברת ביטוח שהבנק מציע, אז מן הסתם, התנאים יהיו יותר לטובת הבנק. לכן חשוב שנשווה בין התנאים ונבחר בפוליסה שתטיב גם איתנו.