האם הצורך בהיתר בניה קיים גם כאשר מדובר במבנה נייד?

במהלך השנים אפשר לראות גידול נרחב בשימוש במבנים ניידים מסיבות שונות. אנחנו יכולים לראות שימוש הולך וגובר במבנים אלו הן לצרכי מגורים, אחסון, עבודה וכן לצרכים אחרים. ניתן למצוא מבנים מסוג זה בשכונות מגורים, אתרי בנייה, אזורי תעשייה ועוד.

הסיבות שבגללן השימוש במבנים ניידים הולכים וגדל הן, הרבה יותר פשוט להקים אותם מאשר מבנה נייד מאשר מבנה קבע, יותר זול להקים מבנה כזה וכן עצם העובדה שניתן לנייד אותו הופך את השימוש בו לרב תכליתי. זו גם הסיבה שאנחנו יכולים לראות שימוש גובר במבנים כאלה, בתעשיות בנייה ותשתיות, אשר אינן פעילות רק במקום אחד אלא בכל פעם הן פועלות במקום שונה.

כעת עולה שאלה, האם מבנה נייד דורש היתר בנייה כמו מבנה רגיל. לפני שנענה על שאלה זו נזכיר, כל מבנה קבע שאנחנו מבקשים להקים, חייב בהיתרי בנייה ואישורים. מבנים שנבנו ללא אישורים נהרסו וכאלה שעדיין עומדים על תילם, מועמדים להריסה. אחת הסיבות בגללן, על פי הטענות, קצב הבנייה בישראל אינו עומד ביחס ישיר לביקוש הוא, שלא ניתנים מספיק היתרי בנייה, מה שגורם לעיכובים ולדחיות בתהליך הבנייה ומוביל למחסור במבני מגורים.

מבנה נייד אמור לכאורה לפתור את הבעיה, מאחר ואם ניתן להציב אותו בחצר או בכל שטח אחר וניתן להתגורר בו, הרי שכל אחד יכול לרכוש מבנה כזה, לפחות לתקופה קצרה, ולהתגורר בו. השאלה היא, האם גם במבנה כזה, יש צורך בהיתר בנייה.

מבנים ניידים והיתרי בנייה

על פי החוק, כל מבנה בישראל חייב בהיתר. זה נכון לא רק למבנה קבע או מבנה נייד, זה נכון אפילו לסוכה או אוהל שמוקם לתקופה ארוכה. הסיבות שמבנה נייד זקוק להיתר בנייה הן:

ראשית, הוא צריך להתחבר לתשתיות שונות (חשמל, מים, גז, תקשורת וכדומה), על כן הוא צריך לעמוד בדרישות של הרשות המקומית בה ממקמים את המבנה. צריך לזכור עוד, שהיתרי הבנייה השונים, אמורים לעזור מבחינת חיוב הארנונה של המבנה.

שנית, מבנה נייד, בדומה למבנה קבע נמצא בשטח מסוים, לפעמים זה גובל עם מבנה מסוים, לפעמים זה נמצא בתוך חצר, אזור ציבורי וכדומה. צריך לוודא שהמבנה לא מפריע לשכנים ולאנשים באזור.

ברמת העיקרון, יש להשיג את ההיתר עד 3 חודשים מרגע הנחת המבנה, כמובן שמוטב לעשות זאת קודם על מנת שלא תהיה שום בעיה בירוקרטית. לשם כך, יש לפנות לרשות המקומית ולהתחיל בתהליכי הרישוי.

נקודה אחרונה חשובה, לא פעם השימוש באותו מבנה נייד מצריך שימוש גם באזורים מסביב למבנה, עם זה לצורך כביסה, גינה או כל דבר אחר. יש לבדוק בדיוק, מה הן ההתאמות בנושא, ולפעול על פי החוק. כך לא תינתן סיבה לרשויות לסלק את המבנה ממקומו.