קרקעות למכירה והשקעה - טיפים לאיתור אדמה טובה

אין השקעה טובה יותר מקרקע. גם אם מחירי הנדל"ן יורדים, גם אם נדמה שאופציות השקעה אחרות נראות טוב יותר, כל משקיע ידע לספר, שקרקעות הן ההשקעה הכלכלית הטובה ביותר שיש בשוק.

ההסבר לכך הוא מאוד פשוט, האוכלוסייה תמיד גדלה, עם הזמן נוצר מחסור בקרקעות, במילים אחרות הביקוש עולה, ההיצע יורד, וחוץ מזה, שאם מסתכלים על קרקע באופן אובייקטיבי, הרי שניתן לעשות איתה דברים שונים, בניית מבני מגורים, מבנים מסחריים ועוד. ניתן להשתמש בה באופנים כאלה, אשר אפשר להרוויח ממנה בצורות שונות.

זו הסיבה שכל משקיע מחפש קרקעות למכירה והשקעה, ולא מדובר על משקיעים כבדים אלא על הציבור הרחב, זה שמעוניין להשקיע את חסכונותיו וכספו בצורה חכמה בשביל להרוויח מעבר למשכורת שלו. במקום לשים את הכסף בבורסה או בתוכניות שונות שאינן מייצרות תשואה, הרי מי שיכול, מחפש קרקעות למכירה והשקעה בשביל לרכוש אותן.

ניתן לחלק את התקופה של איתור קרקעות למכירה והשקעה בישראל ל-3 תקופות עיקריות. התקופה הראשונה היתה לפני קום המדינה, אז מאחר ולא היתה מדינה והקרקעות היו פרטיות, מי שיכול היה, ביצע עסק עם בעל הקרקע ורכש אותה. עם קום המדינה, היא החלה להשתלט על קרקעות שונות, מתוך כוונה להחזיק בהן. בשנות התשעים החלה המדינה להפשיר קרקעות ולשחרר יותר קרקעות לבנייה וכן אפשרה שינוי ייעוד קרקע חקלאית לצורכי בנייה ומסחר, כך שוחררו קרקעות למכירה והשקעה באזורים שקודם לכן, לא היו. כעת עולה השאלה, כיצד ניתן לאתר קרקעות כאלה.

הדרך הנכונה לאיתור קרקעות להשקעה

נחלק נושא זה לשני חלקים. בחלק הראשון נתייחס לשאלה כיצד מוצאים קרקעות להשקעה, ובחלק השני, כיצד מחליטים שמדובר באדמה טובה להשקעה.

החלק הראשון הוא יחסית פשוט, ישנן סוכנויות ואנשים שמתמחים באיתור קרקעות למכירה והשקעה. מדובר במתווכים ואנשי נדל"ן, שמתמחים בכך מהיבטים שונים. החל מאיתור קרקעות שניתן לרכוש אותן, קרקעות שניתן לבנות עליהן וכן הלאה. אותם גורמים ידעו להפנות אותנו לאנשים שמחזיקים בקרקע ולתווך בינינו לביניהם על מעט שנוכל לרכוש את האדמה בעלות שנוכל להחזיר לאחר מכן, כך שההשקעה שלנו תשתלם.

החלק השני כאמור מתייחס לשאלה, כיצד אנחנו יודעים שהאדמה היא טובה. לשם כך יש לבחון, את הסביבה בה היא נמצאת. האם מדובר בסביבה שניתן ומיועדת לפיתוח, מה תוכנית המתאר של המקום ומה יהיה ניתן לעשות עם הקרקע. ניתן לבדוק מה התשואה של קרקעות בסביבה הקרובה, וחשוב מאוד גם לבדוק עם יועצי סביבה, האם האדמה מתאימה לבנייה. אם מדובר באדמה פגומה, כלומר מזוהמת, אז מן הסתם ההשקעה שלנו לא תשתלם.

נקודה אחרונה שיש להתייחס אליה היא, נכון לבדוק בעזרת סימולציות, מתי נחזיר את ההשקעה שלנו על הקרקע ומתי נוכל להתחיל לראות ממנה רווח.