תמ''א 38: החוק החדש שיכול לחסוך לכם הרבה כסף

תמ"א 38: החוק החדש שיכול לחסוך לכם הרבה כסף

פרויקטים של תמ"א 38, בין אם מדובר בחיזוק מבנים ובין אם בפינוי-בינוי, הם האמצעי הטוב ביותר לחיזוק בניינים נגד רעידות אדמה או להחלפתם של בניינים ישנים בחדשים. על הדרך, פרויקטים אלו מאפשרים גם לקבל תוספת של יחידות דיור נוספות - מה שמעלה את ערך הבניין כולו ואת ערכן של הדירות הקיימות או החדשות.

אומנם בפרויקטים מסוג זה דיירי הבניין לא נדרשים להוציא כסף מכיסם לצורך מימונו, אך לעתים קרובות מדי סעיפים מסוימים בחוקי הבנייה ו/או בחוזה מול הקבלן - עלולים לעלות לדיירים ביוקר. דיירים רבים בפרויקטים אלו חוששים (ובצדק) מעלייה משמעותית בתשלומי הארנונה וועד הבית, לאחר שייכנסו לבניין החדש או המשופץ; שהרי כעת מדובר במבנה גדול יותר, עם דירות רבות יותר - מה שגורר בהכרח עלייה בתשלומים אלו.

כדי לקדם את נושא התמ"א ולפתור את האינפלציה בתשלומי ועד הבית והארנונה, אישרה הממשלה לאחרונה חוק חדש בשם "חוק הרשות להתחדשות עירונית". מדובר ברשות ממשלתית חדשה שכל מטרתה לקדם פרויקטים בתחום תמ"א 38 ולהסיר חסמים מפרויקטים אלו במהירות האפשרית.

החוק מכיל שלל סעיפים ותתי סעיפים, אך שניים מהם חשובים במיוחד - וכדאי להכירם ולשים אליהם לב. כל בעל דירה בפרויקט תמ"א 38 צריך להכיר את שני הסעיפים הללו, כדי שיוכל לעגן את זכויותיו גם בחוזה הנחתם מול היזם ו/או הקבלן המבצע.

סעיפים אלו קשורים לשני סוגי התשלומים שהוזכרו קודם לכן - תשלום ועד בית וכן תשלום ארנונה. בבניין הישן תשלומים חודשיים אלו עשויים להיות נמוכים, אך בבניין החדש שיקום בעתיד - הם עלולים להפוך (לא עלינו) לסוג של משכנתא שנייה.

לכן כל מי שיש לו דירה ישנה הנמצאת בתווך בתהליך תמ"א 38, חשוב שיידע: החוק קובע שאוכלוסייה מבוגרת בבניינים ישנים זכאית לקבלת הטבות משמעותיות בתשלומי ועד בית וארנונה, גם לאחר שיקבלו את הדירות החדשות.

מי זכאי להנחות בוועד בית ובארנונה בפרויקטי תמ"א 38?

  • אדם שמתגורר בדירה שזוהי דירתו היחידה
  • הוא ו/או בת זוגו הגיעו לגיל פרישה
  • שניהם מקבלים גמלה לפי חוק הבטחת הכנסה
  • מי שעומד בקריטריונים אלו יכול להמשיך לשלם את תשלומי ועד הבית והארנונה בהתאם לתעריפי הבניין הישן במשך 5 שנים, גם לאחר השיפוץ ו/או הקמת הבניין החדש.

    מי ישלם את ההפרש? היזם של הפרויקט. יש לוודא זאת מול היזם טרם התחילו העבודות, ושהזכויות הללו אכן מעוגנות בחוזה בינו ובין הדיירים בדירות הישנות. היזם חייב לשלם את ההפרשים גם אם נקלע לבעיות כספיות, מה שלעתים אכן קורה בפרויקטים מסוג פינוי בינוי או חיזוק מבנים.

    יש לזכור שהחוק החדש קובע את אותה הטבה גם לגבי תשלומי ארנונה, ויש לעגן גם את זאת בחוזה מול היזם. שמירה על זכויות אלו של דיירים מבוגרים, תמנע התנגדויות לתמ"א 38 ותאפשר לפרויקטים להתקדם בקצב הדרוש עד להשלמתם בהצלחה