בניה קלה - מגמה עולה בענף הבניה

בניה קלה - מגמה עולה בענף הבניה
בשנים האחרונות ישנה מגמה משמעותית שמתפתחת בענף הבניה והיא התרחבות השימוש בבניה קלה. יותר ויותר יזמים, קבלנים ואנשים פרטיים מחליטים לאמץ את הבניה הקלה ולעשות בה שימוש במגוון רחב של פרויקטים.

בניה קלה היא למעשה אוסף של שיטות טכנולוגיות שונות ומתקדמות בניה קלה היא השיטה המהירה ביותר להקמת מבנים היום. בניה מסורתית באבן היא איטית ומסורבלת יותר. השימוש בחומרים קלים יותר, בעיקר פלדה, בבניה קלה, הופך אותה למהירה ביותר וישנם מבנים שמוקמים בתוך מספר חודשים. עבור יזמים ולקוחות פרטיים זמן הבניה חשוב במיוחד והבניה הקלה משרתת את מטרותיהם בצורה הטובה ביותר. יש לכך משמעות רבה כמובן גם בנושא התשואה של נכסים ישנן ככל שהמבנה מוכן מהר יותר כך היזם מחזיר את השקעתו ומתחיל להרוויח מהר יותר.

-עמידות- חומרי הפלדה העומדים בבסיסה של הבניה הקלה מצטיינים בעצמה רבה ועמידות לאורך שנים. מבנים שנבנים בבניה קלה ידועים כעמידים באופן מיוחד בפני תנאי מזג אוויר קיצוניים ולבאי טבעי שנוצר כתוצאה משימוש. בנוסף, יכולת התכנון המדויקת עד כדי שלמות בבניה קלה מוספיה להיותו של התוצר הסופי חזק במיוחד. הייצור של קורות הפלדה במפעל הופכות אותן למתאימות בצורה מושלמת ליצירת שלד המבנה החזק והעמיד.

-חיסכון- יסודות המבנים בבניה קלה הם קטנים וזולים יותר מאשר בשיטת הבניה הקונבנציונלית שכן הפלדה קלה יותר מהבלוקים המשמשים בבניה רגילה. עובדה זו הופכת את העבודה על התשתיות לקלה וזולה יותר. פחות שעות עבודה, פחות כח אדם, פחות השקעה כספית מצד מזמין הפרויקט.

-בידוד- שיטת הבניה והחומרים בהם משתמשים בבניה קלה מאפשרים רמת בידוד מקסימלית בהתאם לסוג המבנה המוקם. הדבר נכון גם לגבי תנאי האקוסטיקה. ישנה גמישות רבה בבניה קלה, שכן ניתן להתאים חומרי בידוד שונים לכל חלק וחלק במבנה בהתאם לפונקציונליות שלו. כך ניתן ליצור מבנה מותאם אישית מכל הבחינות, להשקיע יותר איפה שצריך, לחסוך איפה שאפשר ולהגיע לתוצאות מקסימליות. כך ניתן לבנות קירות שונים מחומרים שונים, חלונות מותאמים אישית, חיפויים שונים וכו'.

ניתן לראות שבניה קלה טומנת בחובה יתרונות רבים כמעט בכל תחום, לכן התפתחותה כמגמה מובילה בענף הבניה ברור ומובן. כמובן שכמו בכל דבר אחר יש לה גם חסרונות ולכן על מנת להחליט על שיטת בניה מתאימה יש להתייעץ עם מומחים בתחום ולקבל את ההחלטה הנכונה.