איך מתקינים מערכת סולארית בבית?

איך מתקינים מערכת סולארית בבית?

מערכת סולארית - למה אנחנו מעודדים את השימוש בה?

המערכות הסולאריות משתמשות באנרגיה של השמש ויוצרות ממנה חשמל. מדינות רבות ברחבי העולם, לרבות ישראל מעודדות שימוש במערכות סולאריות משום שיש למערכות הללו מגוון יתרונות. ראשית, מערכות סולאריות מסייעות בשמירה על הסביבה- הן חוסכות בזיהום אוויר, מפחיתות את פליטת הגזים אל האטמוספרה ומפחיתות את בעיית האקלים. כמו כן, אנשים שמתקינים מערכת סולארית חוסכים הרבה כסף שכן ניתן להתחבר לרשת החשמל ולמכור את החשמל לחברת החשמל.

חשוב לציין כי התקנת מערכת סולארית דורשת קבלת היתר. כדי לקבל את ההיתר יש להגיש בקשה לוועדה המקומית ולצרף לבקשה מפות, תוכניות בניה, תשריט ומפרט אשר כולל חתימה של עורך הבקשה, בעלי הזכויות, המבקש ועוד. כמו כן, יצטרכו המבקשים לשלם אגרה. במידה ותותקן מערכת ללא קבלת היתר בניה יקבל האדם שהתקינה בביתו קנס או לחילופין- שנתיים מאסר. במידה ומדובר על עבירה מתמשכת יוטל על האדם קנס נוסף בכל שבוע. תשלום הקנס יופסק רק לאחר שיפנה האדם את המבנה שהוסף ללא קבלת אישור.

הכנת השטח להתקנת המערכת

כדי לייצר את כמות החשמל הדרושה יש להתקין את המערכת הסולארית על הגג. כדי לבצע את ההתקנה יש ליצור שטח לקולטנים סולאריים. גודל השטח ינוע בין 8-25 מ"ר. הגודל של המשטח ישפיע על כמות החשמל שניתן להפיק. במידה ויש להתקין את מערכת הקולטנים על גג שטוח, צריך להתקין את הקולטנים על מתקן מפלדה. את מתקן הפלדה יש להניח על הגג ולהטות את זווית הקולטנים ל- 30 מעלות. חשוב מאוד שלא לבצע את ההתקנה לבד משום שהתקנה לא נכונה עלולה לפגוע באיטום של הגג ולהוביל לנזילות ואז תצטרכו גם להתקין את המערכת מחדש וגם לתקן את הגג.

כדי להכין את השטח יש לבדוק האם האזור המיועד לקולטנים נמצא בצל. אין לבצע את ההתקנה במקום מוצל משום שבצורה זו לא תוכל המערכת להפיק את כמות החשמל הדרושה. גורמים נוספים אשר עשויים להשפיע על תפוקת החשמל הינם המיקום של הבית, הזווית בה הותקנו הקולטנים ועוד. מתחת לקולטנים יותקן ממיר. התפקיד של הממיר הוא להפוך זרם ישיר לזרם חלופי. כדי לחבר את הממיר יש לבנות תשתית ללוח החשמל. יש לציין כי במידה ויש צורך להתקין את המערכת על גג רעפים לא יהיה צורך בקידוח.
כמובן שיש להתקין גם מונה חשמל. התפקיד של המונה הוא לבצע מעקב אחר צריכת המשק וייצור החשמל. מעבר לזאת, עוקב מונה החשמל אחר החשמל שסיפקה חברת החשמל. חשוב לציין כי אספקת החשמל מהחברה לא תפסיק לאחר שהמערכת תותקן.

מעוניינים להתקין מערכת סולארית, להגן על הסביבה ולחסוך כסף?

אם אתם מעוניינים להתקין מערכת סולארית בבית חדש מומלץ עבורכם לשוחח עם הקבלן שלכם ולבקש ממנו להכין את גג הבית להתקנה. באמצעות ההכנה יהיה ניתן להקל על מתקין המערכת הסולארית. כמו כן, יהיה ניתן לחסוך כספים. התהליך יכלול את הכנתו של המעבר מהלוח של החשמל אל הגג, את העברת הכבלים מלוח החשמל לגג ואת הגדלתו של לוח החשמל בבית.

במידה ותתכננו את גודלה של התשתית באופן יעיל, תתאימו את גודלו של הדוד לכמות הנפשות ואופן השימוש, תקבלו אחריות מהיצרן ומהחברה שמתקינה את המערכת, תבדקו מהי עלות התחזוקה של המערכת ותוודאו כי הקולטנים מותקנים בכיוון הנכון, תוכלו ליהנות ממערכת סולארית איכותית למשך זמן רב.