מה חשוב לבדוק בטרם ביצוע עסקת נדל''ן?

מה חשוב לבדוק בטרם ביצוע עסקת נדל"ן?

עסקת נדל"ן היא עסקה שכרוך בה סכום כסף גבוה שעשוי להיאמד במאות אלפי שקלים, ואף יותר. על מנת למקסם את הפוטנציאל הגלום בנכס - בין אם אתם המוכרים ובין אם אתם הקונים - חשוב לבדוק נקודות אחדות. העדר בדיקה מקיפה, או חוסר הבנה של המילים הקטנות בסעיפים הרבים עליהם הנכם לחתום עתידים, עלולים לגרום לא רק לעגמת נפש אלא גם לאבדן זמן וכסף רב.
נקודות שחשוב להידרש אליהן לפני ביצוע עסקה בתחום הנדל"ן:

  1. אם אתם מוכרים בית, עליכם לוודא שהוא רשום על שמכם.
  2. בדקו כי הבית שאתם עומדים למכור או לקנות אינו משועבד, וכי לא נעשו בו חריגות בנייה. בית מעוקל עלול לפסול את חוקיותה של עסקת המכירה או למנוע אותה. העדר חריגות בנייה או קיומן ניתן לברר בטאבו, אצל רשם המשכנתאות או במחלקת ההנדסה ברשות שבה מצוי הבית.
  3. חשוב לבדוק מה שוויו של מס השבח שאתם עשויים להידרש לשלמו. מס שבח גבוה עלול להפוך את העסקה לבלתי משתלמת עבורכם.
  4. יש חשיבות לבדיקת עיתוי המכירה כדי להימנע מהוצאה מיותרת. לדוגמה: יש תנאים מסוימים שבהם ניתן לקבל פטור מתשלום מס שבח. חשוב לבדוק האם הדירה שתמכרו מיועדת להיהפך למשרד או לעסק מסוים, נתון שיש לו השפעה על המחיר.
  5. כאשר אתם קונים בית חשוב לברר מה הם ההיטלים השונים שאתם עשויים להידרש לשלמם, כגון היטל כביש, מדרכה, ביוב וכדומה.
  6. כאשר מתפרסמות, לדוגמה, דירות למכירה בפתח תקווה או בכל עיר אחרת, לפני שאתם קונים דירה חשוב לברר שנמסר לכם על ידי המוכר כל המידע הרלוונטי אודותיה.
  7. לפני שאתם קונים דירה חשוב לברר מה יש בסביבה, האם מצויים במרחק סביר כל השירותים החיוניים, האם הרכב האוכלוסייה מתאים לכם. האם מצויים בקרבת מקום גני ילדים \ בתי ספר, קניונים, סופרמרקטים, מרפאות וחניונים.
  8. הימנעו מחתימה על זיכרון דברים במכירת נכס או בקנייתו, מאחר שגורמים נוספים עשויים או עלולים, לתלוי, לייקר או להוזיל אותו באופן שיהפוך את העסקה לבלתי כדאית לאחר שיתברר השווי האמתי שלה.
  9. חשוב לוודא כי לקונה הנכס יש מלוא הסכום של העסקה וכמו כן חשוב להסדיר מראש את אופן התשלום ואת מועדו.
  10. זכרו - החיפזון מהשטן (אשר לא פעם מסתתר בתוך הסעיפים הקטנים...). בדקו היטב הכול לאט ובסבלנות. כלום לא בוער.

לסיכום, עסקאות נדל"ן מגלגלות סכומי כסף מכובדים ונכבדים, ובכדי שתמיד נהיה מרוצים ושבעי רצון מעסקת נדל"ן שעל הפרק, מומלץ ללמוד את הסעיפים והטיפים אשר צוינו מעלה, פיסות מידע המעניקות הכוונה בסיסית למשקיעים מתחילים ומתקדמים כאחד.