שמאות נדל''ן מסחרי

שמאות נדל"ן מסחרי
עם התפתחות שכונות המגורים המודרניות, חלה גם עלייה חדה בכמות אזורי המסחר והבילוי. כמעט בכל שכונה קיים היום מתחם קניות גדול, המרכז במקום אחד סופרמרקטים גדולים, חנויות ביגוד והנעלה, משרדים פרטיים שונים, לרווחת התושבים. בנוסף, אנשים רבים מזהים את הפונטיציאל הרב המצוי ברכישת קרקע להשכרה לצורך עסק או משרד, מול כזו המיועדת לשימוש פרטי למגורים. על מנת למצות את הרווח האפשרי מרכישות כאלה, יש להתייעץ עם בעל מקצוע מתאים בתחום שמאות המקרקעין. ישנם מקרים רבים אשר מצריכים ייעוץ וטיפול של שמאי מקרקעין מומחה, ולעיתים מומלץ להתייעץ עימו גם כאשר אין חובה כזאת.

הפחתה של תשלומים למנהל
במידה ובחרתם להשקיע בקרקע שתשמש לנדל”ן מסחרי, יש מספר תשלומים שעליכם לשלם. ראשית ישנם תשלומי מנהל. מרבית הקרקעות בישראל שייכות למנהל מקרקעי ישראל ואינן קרקעות פרטיות. על כן, אדם הרוכש קרקע להשקעה השייכת למנהל, נחשב מעיין חוכר של קרקע זו, ומחויב בתשלום של מיסים מיוחדים על החכירה. גובה המס נקבע על ידי המנהל בהתאם לשמאות המתבצעת על ידם באופן חד צדדי. על מנת להפחית את גובה התשלומים למנהל מקרקעי ישראל כדאי לקבל שומה נגדית מבעל מקצוע אחר, שיוכל לתת חוות דעת נגדית לשמאי של המדינה.

הפחתה של היטל השבחה
כאשר אדם רוכש נכס לשימוש מסחרי, מחשבת לו הרשות המקומית מס שעליו לשלם בגין עליה עתידית הצפויה בשווי הנכס. מס זה מוטל ברגע שהרשות מאשרת תוכנית בנייה או פיתוח כלשהי, הצפויה לממש את שווי הנכס הנרכש. גובה התשלום הינו כמחצית משווי הרווח המושג באמצעות ההשבחה של הקרקע, אך התשלום הנקבע לא חייב להיות סופי. מומלץ לבעלים להביא שמאי מטעמו אשר יערוך שומה נגדית לזאת של הרשות המקומית. לאחר מכן יוגשו שתי השומות לבעל מקצוע ניטראלי אשר יכריע ביניהן.

ייעוץ בבניית תוכנית מתאר
לכל נכס קיימת תוכנית מתאר (תב"ע), אשר מסדירה באופן חוקי את השימוש שייעשה בו. תוכנית זו מובאת לאישור ועדה מטעם הרשות המקומית או הארצית, ועל כן ישנה חשיבות רבה לבניית התוכנית באופן שימצה את מלוא שווי הקרקע. מומלץ לשכור את שירותיו של שמאי מקרקעין מומחה, בעל ניסיון רב בתחום המסחרי, אשר יחד עם האדריכלים והמהנדסים האמונים על הפרויקט, יוכל לתת את נקודת מבטו ולהעלות את הרווחים.

כיצד לבחור שמאי מקרקעין
מומחה לשמאות מקרקעין רגיל, שמתמקצע בתחום הנדל"ן הפרטי, אינו מוכשר לתחום המסחרי. על מנת לקבל את חוות הדעת המקצועית ביותר, יש צורך באדם בעל רקע, הכשרה וניסיון בתחום המסחרי במיוחד. שמאי כזה יוכל לטפל בנכס שלכם בצורה הטובה ביותר, לייעץ בכל תחום המיסוי והתשלומים, להגיש חוות דעת לבית המשפט במידה ונתקלתם בחילוקי דעות עם הרשויות ולהפחית משמעותית את התשלומים שתצטרכו לשאת בהם כבעלי מקרקעין.