5 דרכים להעלות את ערך הנכס שלכם

כל בית או דירה מהווים למעשה נכס. ונדל"ן כפי שיודע כל מי שבדק לאחרונה את מחירוני הנדל"ן העדכניים הוא נכס יקר ערך. אולם באמצעות שיטות שונות ניתן לא להסתפק בערך הנוכחי אלא להעלות את ערך הנכס. לרוב, העלאת הערך מאפשרת למכור את הנכס בעתיד במחיר הרבה יותר גבוה אך עד למכירה, גם איכות החיים עולה ולעיתים אפילו ניתן להפיק הכנסה פסיבית על בסיס הבית או הדירה שלכם. נציג 5 דרכים מעולות שיאפשרו גם לכם להעלות את ערכו של הנכס שבו אתם מתגוררים או שאותו אתם משכירים.

התקנת פנלים סולריים על הגג

דרך טובה מאוד להעלאת ערך נכסים היא להתקין פנלים סולאריים. מערכות סולאריות ניתן להתקין על גגות משופעים או לא משופעים, הן בבתים פרטיים והן בבנייני מגורים. כל מערכת כזאת למעשה מניבה הכנסה ישירה או מקצצת באופן משמעותי את הוצאות החשמל. אם יש חשמל עודף, ניתן למכור אותו לחברת החשמל. ובמידה ומשתמשים בחשמל מתוצרת עצמית, הרי שאפשר לחסוך מאות שקלים ואף הרבה יותר בכל חודש, על הוצאות חימום, קירור, תאורה וכן הלאה. כלומר, עם פנלים סולאריים הנכס שלכם מעלה את ערכו, אך יש עוד שיטות נוספות שכדאי להכיר.

הרחבת הדירה על ידי ממ"ד 

בדירות ובבתים ישנים לא הוקמו ממ"דים. התקן הזה לא ליווה את המדינה לאורך שנים אך המציאות השתנתה. המצב הביטחוני והסיכוי לרעידות אדמה עודדו את הקבלנים ואף חייבו אותם לבנות מרחבים מוגנים בכל בית. אם הנכס שלכם יחסית ישן ואין בו ממ"ד, תוכלו די בקלות לקבל אישורים להקמת ממ"ד. זה יכול להתבצע על ידי פרויקט חיזוק כללי (תמ"א 38) אך אפשר גם לבחור בתהליך של בניית ממ"ד בלבד. נכון, זה לא זול לבנות ממ"ד אבל הוא משביח את הנכס באופן מידי. הוא גם מספק ביטחון, מגדיל את הדירה ומקפיץ את הערך בצורה מוחשית.

בניית מרפסת שמש 

אין לכם מרפסת שמש בדירה? הביקוש כיום למרפסות שמש בדירות הופך את המרכיב הזה למקפצת ערך של ממש. אם הדיירים בבניין ישלבו ידיים וירימו פרויקט מסוג זה, איכות החיים של כולם עולה. אפילו לא חייבים את הסכמת כל הדיירים אלא רק שלושה רבעים. אם תקחו הערכת שמאי ותשוו בין שתי דירות זהות לחלוטין, באותה שכונה ובאותו אזור תגלו עד כמה שמרפסת מוסיפה לערך הנכס. בעתיד, מכירת הדירה הזאת תהיה קלה ומהירה הרבה יותר. המחיר שיתקבל יהיה מקסימלי וגם מי שמתגורר בדירה כזאת, נהנה מסוג של תחליף גינה ראוי לשמו.

תוספת מעלית לתוספת ערך 

כולנו מכירים את אותן דירות ישנות, בבניינים וותיקים, שבהם אין מעלית. לרוב אלה דירות גדולות והן יכולות להיות אפילו מתוחזקות היטב, אבל אם אין מעלית, ערך הנכס לא מגרד אפילו את טווח האפשרויות. התקנת מעלית בבניין ללא מעלית מקפיצה את ערך הנכסים. זה נכון במיוחד בקומות הגבוהות, אך כולם מרוויחים מכך. הדיירים נהנים מאיכות חיים ובהמשך, מכירת הנכס מתנהלת מהר יותר ובמחיר גבוה הרבה יותר.

פינוי בינוי או שיפוץ מעטפת 

יש עוד המון דרכים להעלות את ערך הנכס שלכם, אבל נציין עוד אחת מהמרכזיות. בבניינים יחסית ישנים, חתימת הדיירים על פינוי בינוי, תמ"א 38 או שיפוץ המעטפת יכולים להביא להעלאת ערך משמעותית. עליית הערך הגבוה ביותר מתקבלת מפינוי בינוי או תמ"א 38 ויכולה להגיע עד לכ-30 אחוז ואף יותר, מערך הנכס הנוכחי.