מה זה שינויי דיירים?

אז בשעה טובה רכשתם דירה חדשה מקבלן. חשוב שתדעו שגם אם השכלתם לבחור בתבונה את הבניין ואת הדירה והיא נראית לכם "על הנייר" לא פחות מאשר מושלמת, באפשרותכם לבצע שינויים. 

שינויי דיירים יכולים לכלול בין היתר: הזזה של נקודות חשמל, הוספה של נקודות מים, שדרוג של הריצוף, צבע קירות ושינויים רבים נוספים.
בכדי שאותם שינויי דיירים אכן יתאפשרו, חשוב כבר בשלב ניהול המשא והמתן עם הקבלן, לוודא שהשינויים הללו הם אכן אופציונאליים – במקרים רבים, בכדי לאפשר זאת, יש לנהל מיקוח במהלך רכישת הדירה ולהבין בצורה מקיפה פרטים כמו: השדרוגים והשינויים אותם יהיה ניתן לבצע, עלויות של שדרוגים ומה הסטנדרט.

תפקידה של מתאמת שינוי דיירים  
שינויי דיירים אמורים להתבצע מול מחלקה ייעודית המתמחה בתחום או על ידי מעצב או אדריכל חיצוני המתמחה בתחום, כאשר בין התפקידים של מתאמת שינויי דיירים: תדרוך וליווי הדיירים לאורך שלבי הבנייה ועד לשלב הסופי של קבלת המפתח, להוות כגוף אשר מקשר בין רוכשי הדירות לבין הקבלן והיזם, לספק מידע לגב הספקים ולוחות זמני העבודה, לפתוח תיק שינויים, להנפיק תוכניות שינוי פנים לדירה ולהעביר את התוכניות כשהן חתומות לקבלן. 

תפקידים נוספים של מתאמת שינויי דיירים הם להנפיק את ההצעת המחיר של עלות השינויים בהתאם לבקשה של הרוכשים, לטפל בכל הנושא הגביה והזיכויים ולמעשה, להוות ככתובת לכל שאלה שיש הן לגבי השינויים והן לגבי בעיות שונות אשר יכולות להתגלות לאורך הדרך.

כיצד ההליך מתקיים בפועל?
ההתנהלות מול מתאמת שינויים דיירים, מתחילה בפגישת היכרות ראשונית, במהלכה רוכשי הדירות אמורים לקבל תיק דייר ולוחות זמנים. חשוב לציין, שההמלצה היא להגיע לפגישה הזאת ברמת מוכנות גבוהה, כאשר, מומלץ להגיע לפגישה עם רשימת שאלות מסודרת, על מנת שבהמשך הדרך לא יעלו "הפתעות" לא צפויות.

בהמשך הדרך, תקבע פגישה נוספת שהיא למעשה פגישת השינויים. חשוב להגיע לפגישה זו, רק אחרי שהתבצע מעבר מקיף על התוכניות ורצוי בליווי של איש מקצוע מנוסה כמו אדריכל ומעצב פנים – ברוב המקרים, האדריכל או מעצב הפנים יוכלו לייצג אתכם בכל מה שקשור לנושא של שינויי דיירים ואף יכינו תכנית רלוונטיות. 

שינויי דיירים – הצעת המחיר עבור השינויים 
אחריו שיוגשו התוכניות הרלוונטיות, תונפק הצעת מחיר לגבי השינויים המבוקשים – אשר מחושבים בהתאם למחירון קיים בנושא. מי שתוהה למה שינויים אלו כרוכים בעלות כספית, התשובה לכך טמונה בעובדה שכל שינוי אשר אינו מהווה חלק מהמפרט, הוא שינוי עליו הקבלן לא יקבל כסף מהיזם ולכן, הדייר יהיה זה שיצטרך לשלם על כך. 

כאמור, התנהלות נכונה לאורך כל הדרך, החל מהפגישה הראשונה עם הקבלן ודרך ההתנהלות מול מתאמת שינויים דיירים, תאפשר בסופו של דבר להוזיל עלויות וליהנות מדירה אשר תספק מענה על מלוא הדרישות, הצרכים והציפיות של רכושי הדירות.