רוכשים קרקע חקלאית? המוכרים חייבים לספק לכם הערכת שמאי

רכישת קרקע, זה תהליך מורכב אשר דורש הרבה מאוד תכנון, חשיבה וזמן. לא מדובר ב"מוצר" רגיל, שאנחנו מחליטים לקנות אותו מהיום להיום. ההחלטה איזו קרקע לרכוש, היכן, נובעת משיקולים שונים, וצריכה לעמוד בתנאים מסוימים, על מנת שאנחנו נוכל להפיק תועלת אמיתית מההשקעה שלנו.

בשנים האחרונות יותר ויותר ישראלים החלו לרכוש קרקעות אשר בעבר נחשבו לחקלאיות, ועם הזמן הופשרו על המדינה והייעוד שלהן יכול להשתנות, כך שיהיה ניתן לבנות עליהן מבני מגורים רוב הזוגות אשר רוכשים את אותן נחלות, הם צעירים, שבוחרים להשתמש באופציה זו כתחליף לרכישת דירה. מתוך כוונה לבנות על הקרקע את בית החלומות שלהם.

כיצד רוכשים נחלה?

על מנת לרכוש נחלה, באופן טבעי, צריכים הרוכשים להחזיק ברשותם את כל המידע הרלוונטי אודות הקרקע, בשביל לדעת כמה היא שווה, מה הצפי לערך שלה בעתיד, ונקודות אחרות שיכולות להשפיע על תהליך הרכישה וההחלטה שלהם האם לבצע אותו או לא.

על מנת שהרוכשים אכן יחזיקו ברשותם את כל המידע הרלוונטי עבורם, המדינה החליטה לחייב את המוכרים לספק לרוכשים הערכת שמאי מקרקעין המפרטת את כל המידע הדרוש להם על הקרקע. בין היתר, הוא יספק מידע על ערך הקרקע, צפי לערך עתידי, מה הסיכוי להפשרת הקרקע בטווח זמן מסוים, ייעוד הקרקע, סבירות מימוש תוכניות שינוי הייעוד, משך הזמן הצפוי לכך וכן מה סך העלויות הצפויות לרוכש בעתיד.

חשוב לציין, במכירת נחלה יש להערכת של שמאי מקרקעין חשיבות רבה. מעבר לנתונים המספריים, הוא גם אמור לספק חוות דעת מקצועית, אמינה ואובייקטיבית. זו יכולה להשפיע על החלטתו של הרוכש, וכמובן על ההשקעה הכספית שהוא יבצע עבור רכישת הקרקע. לכן זה לא מספיק רק שהמוכר יספק לרוכש הערכה שכזו, אלא גם השמאי צריך לקחת ברצינות את התפקיד שלו ולבצע אותה כנדרש ממנו.

חשוב להבהיר, הערכה צריכה להינתן עד שבוע לפני מועד חתימת החוזה, היא צריכה להיות מפורטת ומלאה, ולספק ללקוח אפשרות לראות את התמונה המלאה ולקבל החלטה בהתאם.

מדוע המדינה מחייבת לספק הערכה של שמאי מקרקעין?

ההסבר לכך הוא פשוט. המדינה לא רוצה שלקוחות ירכשו קרקעות מבלי לדעת מה צפוי להם. לכן המדינה גם מחייבת את המוכר ליידע את הלקוחות הפוטנציאליים כבר בשלב הפרסום של מכירת הקרקע, שאין מדובר בקרקע זמינה לבנייה כעת, והם יקבלו הערכת שמאי שתספק להם את כל הפרטים לגבי הנחלה בעתיד.

זוגות צעירים רבים משקיעים ברכישת קרקעות חקלאיות, מתוך כוונה להשתמש בהן בעתיד לבניית מבנה מגורים. אם הם ישקיעו את כספם בנחלה שאיננה מיועדת לבנייה או שהסיכוי להפשרתה היא נמוכה, אזי שהם עלולים למצוא את עצמם בלי קרקע לבנייה ובלי ממון לאופציה חלופית.