איך לחסוך במיסוי עסקאות נדל"ן כחוק

רכישת נכס מקרקעין היא אחת הרכישות הגדולות ביותר, אם לא הגדולה שבהם, שהאדם הפרטי עושה בחייו. כולם יודעים שעבור נכס נדל"ן יש לשלם הרבה מאוד כסף. אך לא כולם יודעים שהתשלומים לא נגמרים עם סיום התשלום על הנכס. מעבר למחיר של הנכס עצמו ישנם עוד מיסים שהרוכש אמור לשלם כאשר הוא קונה נכס מקרקעין.

כך לדוגמא, על פי חוק מיסוי מקרקעין, אדם שרוכש דירה כאשר יש כבר בבעלותו דירה נוספת, הוא יכול למכור את הדירה הראשונה שלו תוך 18 חודשים מיום הרכישה של הדירה החדשה. אם הוא יצליח לעשות את זה הרי שהוא יהיה זכאי לחיוב מס רכישה רק על פי דירת מגורים אחת.  מדובר בהקלה משמעותית היות ותשלום מס על דירה יחידה הוא נמוך משמעותית ביחס למס אותו אמור אדם לשלם אם  יש בבעלותו שתי דירות.

מיסוי נדל"ן – מה זה כולל?

מיסוי נדלן זהו מיסוי שונה מהמיסים האחרים. היות וקיים חוק המתייחס לעסקאות מקרקעין והוא מגדיר את תשלומי המס בהתאם לשימוש בנכסים. זה כולל זכאות להטבות מס, חובות מס ועוד שלל נושאים החשובים לכל מי שרוצה לשקול רכישה בנדל"ן או השקעה בנדל"ן.

המיסים אליהם צריך להתייחס כאשר מדובר במיסוי נדלן הם –

  • מס ערך מוסף – מע"מ

  • מס רכישה

  • מס שבח

  • מס על שכר דירה

חובה להכיר את כל סוגי המיסים הללו על מנת שאפשר יהיה לבחון את כדאיות הרכישה של הנכס, ולחשב את הוצאות הרכישה ביחס לרווח שעשי להתקבל וביחס לאלטרנטיבות השקעה אחרות.

חשוב לדעת שהמיסים הללו הם לא תמיד אחידים. כלומר, יש אנשם שנדרשים לשלם סכומי כסף גבוהים מאוד כמס, בעוד שאנשים אחרים לא יצטרכו לשלם דבר.

כאן חשוב להסביר את ההבדלים בין הרוכשים, כאשר זה למעשה קובע את תעריפי המס אם בכלל בהם יתחייב הרוכש.

לאיזו קבוצה אתם שייכים?

עו"ד מקרקעין  מחדד את ההבדלים בין הרוכשים אשר על פי מטרת הרכישה ייקבע גובה המס אותו יהיה עליהם לשלם.

ישנן שלוש קטגוריות של רוכשי נדל"ן.

  1. רוכשי נדל"ן לצרכי מגורים.

  2. משקיעים קטנים בעסקאות נדל"ן.

  3. יזמים וחברות גדולות הרוכשים נכסים למטרות עסקיות.

הקבוצה הראשונה תזכה ברוב העסקאות לפטור מלא הן ממס רכישה והן ממס שבח. הם למעשה לא צריכים לשלם כלל מס. הקבוצה השנייה כן אמור לשלם מס שבח ומס רכישה אך הא לא מריכה לשלם מס על שכר דירה. זאת בשל מסלולי פטור הקיימים עד גובה מסוים. הדבר נכון בעיקר לאנשים הקונים דירה אחת לצרכי השקעה.

הקבוצה השלישית משלמת את כל המיסים כולל מע"מ ברוב המקרים.

חשוב לדעת כי במקרים רבים אפשר יהיה בעזרת עורך דין ליהנות מהקלות בתשלומי המס ולעיתים אף מפטור מלא.