תפקידו של השמאי בפרויקט פינוי בינוי

לכולנו יצא לשמוע את המושג "פינוי בינוי" בשנים האחרונות למעשה, מדובר על פרויקט הריסה ובנייה מחדש.

לכולנו יצא לשמוע את המושג "פינוי בינוי" בשנים האחרונות למעשה, מדובר על פרויקט בנייה, שכולל הריסה של מבנים קיימים ובנייה של מבנים חדשים ומשופרים הפרויקט חייב לכלול לפחות 24 יחידות דיור ומשך הפרויקט הוא בדרך כלל בין 5 ל-8 שנים. על מנת להוציא לפועל פרויקט בנייה מסוג פינוי בינוי, יש לקבל הסכמה של בין 50 עד 60 אחוזים מדיירי הבניין. אגב, כאן נציין שיכולים להיות גם דיירים שיתנגדו לפרויקט אך במידה ויש הסכמה של מעל 80 אחוזים, הרי שהדבר יכול לחייב גם את המתנגדים שמסרבים לפרויקט. מלבד התנאי הזה, תנאי נוסף שגם נדרש על מנת שהפרויקט ייצא לפועל הוא הכרה של המתחם המיועד לפינוי בינוי על ידי משרד השיכון וכמו כן קבלת אישור מאגף התכנון ברשות המקומית.

מה יקבלו הדיירים במסגרת פרויקט פינוי בינוי?

הדיירים יזכו לקבל יחידת דיור חדשה וגדולה יותר במתחם. כל הבניינים שיוקמו במתחם יעמדו בתקנים הנדרשים לגבי רעידות אדמה. מעבר לכך, גם המרחבים הציבוריים שמסביב למתחם ובמתחם עצמו, ישודרגו.

מי יכול לשמש כשמאי בפרויקט מסוג פינוי בינוי?

הדיירים יכולים לבחור שמאי מתוך רשימת השמאים של משרד השיכון והבינוי. השמאי ייצג אותם. אגב, גם היזם של הפרויקט צריך להשתמש בשירותיו של שמאי מקרקעין. העדיפות היא לא לקחת את אותו השמאי, אלא לקחת שמאי שייצג את הדיירים ושמאי אחר שייצג את היזם.

מדוע תפקידו של שמאי מקרקעין בפרויקט מסוג פינוי בינוי הוא נדרש?

ראשית, השמאי הוא גורם מקצועי שהינו ניטרלי ואמין. על כן, כבר משלב המשא ומתן, הוא יכול לייעץ לדיירים לגבי הכדאיות הכלכלית של הפרויקט. מדובר על פרויקט בו יש המון שותפים בהם, בעלי הדירות הוותיקים, בעלי הדירות החדשים, הרשות המקומית, יזמים וקבלנים. לכל אחד מאלה, יש את האינטרסים שלו. על כן, חשוב מאוד שלא לוותר על שמאי המקרקעין ולהיעזר בו כמה שצריך. מעבר לכך, יכול להיות מצב בו אחד הדיירים או כמה דיירים מתנגדים לפרויקט. במקרה כזה, השמאי יכול לעזור בהגשת תביעת נזיקין כנגד הדיירים שמתנגדים. אגב, במידה והפרויקט כולל גם אינטרס ציבורי, אז על פי חוק נדרשת גם חוות דעת של שמאי מוסמך. מי שישלם את שכר הטרחה הוא כמובן היזם.

מה תפקידו של השמאי בפרויקט פינוי בינוי?

-השמאי יבצע הערכה של שטח הדירה וכמו כן יבדוק את מפרט הדירה.

-השמאי יבצע הערכה הקשורה לכדאיות של הפרויקט.

-השמאי יבדוק את שווי הדירות החדשות.

-השמאי יבצע את הערכת העלויות של הפרויקט וזאת בהתאם גם לתקן 21.

-השמאי יבדוק שהזכויות הקנייניות של הדיירים נשמרו.

לסיכום

תפקידו של שמאי המקרקעין הוא תפקיד חיוני וקריטי בכל עסקת מקרקעין, בין אם מדובר על עסקת מקרקעין מסוג פינוי בינוי בירושלים או בכל עיר אחרת בארץ ובין אם מדובר על עסקת מכירה, קנייה, תמ"א 38 ועסקאות מקרקעין אחרות. בחרו בשמאי מקרקעין שיש לו ניסיון וכמו כן הסמכה מטעם מועצת שמאי מקרקעין בישראל. שיהיה בהצלחה!