שמאי מקרקעין - מה תפקידו ומתי אנחנו נזקקים לשירותיו?

תחום שמאות המקרקעין מכיל בתוכו המון שירותים. העניין הוא שלא כולנו יודעים מתי כדאי להשתמש בשירותים האלה. למעשה, התחום עוסק בהערכה של נכסים לצרכי מגורים אך לא רק. רבים משתמשים בשמאות מקרקעין גם על מנת לבצע הערכה לנכסים כמו נכסי מסחר, השקעה ועוד. כאשר אנו מתכננים למכור או לקנות נכס, שמאי מקרקעין הוא איש מקצוע שיכול לסייע לנו ומדוע? כי הוא יכול לבדוק מהו מחיר הדירה בפועל ולאשר בפנינו שהמחיר המבוקש הוא לא מוגזם מדי. כמובן יש לקחת בחשבון ששמאי מקרקעין יכול להעריך את מחיר הדירה כמו שהוא חושב לנכון, בעוד שמאי אחר יכול לתת מחיר אחר לגמרי מהמחיר שקיבלנו. מה שכן, קחו בחשבון שהפערים לא אמורים להיות משמעותיים. 

מיהו שמאי המקרקעין ומתי נזדקק לשירותיו?

כאשר מתהווה עסקת נדל"ן, שמאי המקרקעין הוא שחקן פעיל ומשמעותי ומדוע? כי הוא מוסמך לבצע כל מיני הערכות הקשורות לנכס ובהתאם לכך, יכול להצביע על התמורה הכלכלית וגם על ההיתכנות של העסקה. לדוגמה, יש המון מקרים בהם דירות בראשון לציון למשל יכולות להיראות אטרקטיביות אבל בפועל, לאחר בדיקה של שמאי, מתברר שיש בעיות מיסוי, בעיות בעלות, ליקויים, שעבוד, בנייה בלתי חוקית ועוד. כל המידע והנתונים שאוסף שמאי המקרקעין לגבי עסקת הנדל"ן, מתקבלים באמצעות לשכת רישום המקרקעין, ארכיון מחלקת ההנדסה של העירייה ומאגרי מידע שונים שיש לשמאים גישה אליהם. לאחר שיש את כל הנתונים, שמאי המקרקעין מצליב אותם ובהתאם מעריך את שווי הנכס.

שמאי מקרקעין להערכת שווי נכס

אחת מבין השיטות הפופולאריות בהן משתמש השמאי על מנת להעריך את הנכס היא על ידי ביצוע השוואה של הנכס לעסקאות קודמות שבוצעו בסביבה עצמה של הנכס או בסביבה דומה. מלבד הערכה כלכלית לשווי הנכס, השמאי גם בודק זוויות נוספות כמו, בדיקת סביבה הנכס, בדיקה משפטית, בדיקת היתר בנייה, בדיקה תכנונית, בדיקת היטלים ומיסים, בדיקה הנדסית ועוד. לאחר שהנכס נבדק על כל ההיבטים הפיזיים והמשפטיים, הוא מוציא דו"ח מסודר ומפורט. אגב בדו"ח כזה, ניתן להשתמש בתהליך משא ומתן מול מוכר הנכס, רשות המיסים וכו'.

כיצד לבחור שמאי מקרקעין?

יש לבדוק האם מדובר על שמאי מוסמך וכזה שיש לו רישיון לעסוק בתחום. את הבדיקות האלה ניתן לעשות על ידי כניסה לאתר מועצת שמאי המקרקעין. מעבר לכך, חשוב גם לבדוק מהו הניסיון הספציפי של השמאי. כלומר, האם עסקת הנדל"ן היא בעלת מאפיינים מסוימים, האם היא מסובכת וכו'. רצוי לבדוק באיזה מקרים טיפל השמאי בעבר והאם הם אכן רלוונטיים עבורכם.

לסיכום...

התפקיד של שמאי המקרקעין בעסקות מקרקעין הוא חיוני ועל פי המסקנות שלו, הצדדים יכולים לבחור אם לשנות את ההחלטות שלהם לגבי העסקה או אפילו לבטל את העסקה לחלוטין. בכל מקרה, רצוי שאתם תבחרו את שמאי המקרקעין בעצמכם ולא תסתמכו על שמאי מקרקעין שבחר הצד השני. כך תדעו שהוא יפעל לטובת האינטרס שלכם.